Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (60)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (98)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (36)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Solid Natural Screwthread Autosampler Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter's 9mm autosampler screw-thread vial caps are available in multiple colors and septa types
| Description | Clear cap |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm AlumiTin Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
Crimp seals with Viton™ Septa
Crimp seals to use with Carlo Erba HS 500 & 700, Leap HS 500, and CTC Combi-PAL autosamplers.
| Color | Black,Silver |
|---|
Inter-Seal™ Bonded Caps, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Eliminate expensive and time consuming hand assembly while preventing liner fallout.
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 or 40 mL Vial |
| Closure Size | 24-400 |
| Color | White |
| Septum | Bonded |
| Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Assembled Screw Cap with Hole and TFE Septum
The septa and closure was designed to provide a positive physical lock to assure that preassembled components arrive intact.
| Septum | Rubber |
|---|---|
| Material | PTFE,Polypropylene,TFE |
| Product Type | Magnetic Crimp Seal |
|---|---|
| Septum | PTFE/Silicone |
| Diameter (Metric) Inner | 20 mm |
| Style | Open Center |
| No. per Pack | 100 |
| Color (Seal) | Gold |
DWK Life Sciences Wheaton™ Aluminum Seals: PTFE-Lined on One Side, Rubber Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal closures for chromatography and other instrumentation applications
| Product Type | Center Disc Tear-out Cap |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Seals™ Aluminum Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lined seals for use with crimp-top vials
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Product Type | Open Top Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ 13-425 Screw Thread Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Closure Size | 13-425 |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ Unlined Flip Cap Aluminum Seals White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For mouth O.D. of 20mm
DWK Life Sciences Kimble™ Open-Top PolypropyleneScrew Thread Closures with Red PTFE-Faced Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclavable and used for multiple injections
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ 20mm Flip-Off Button-Top Aluminum Seals, Color Coded
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Two-piece, tamper-evident flip-off feature protects target area
| Product Type | Flip-up Button-top Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Aluminum |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ One Piece Aluminum Seal for Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Secure seals offer easy access to septa and vial contents
| Closure Size | 13 mm |
|---|---|
| Color | Natural |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Aluminum |